SRC Belgesi Nedir?

Src belgesi standart ehliyet belgesi sahiplerinin, ticari maksatlı kullanılan araçları kullanabilmeleri için alınması gereken bir belge türüdür. SRC belgesi alabilmek için öncelikle muafiyetli ya da kurslu olma durumunuza bakılır ve başvurunuz sırasında buna göre işlemleriniz gerçekleştirilir. Şayet 25 Şubat 2003 tarihinden önce ehliyet almış iseniz TC. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yapılan sınava ve herhangi bir kursa girmeye gerek kalmadan SRC belgesi alabilmeniz mümkündür. 25 Şubat 2003' ten sonra Ulaştırma Bakanlığı tarafından yetkilendirilen kurslarımıza  başvuru yapıp, yeterli eğitimi alan ve başvuru şartlarını karşılayan kişiler daha sonra Ulaştırma Bakanlığı'nca yapılan SRC belgesi sınavı üzerinden 100 üzerinden 60 puan almalıdırlar. Bunu alan kişiler SRC belgesi almaya hak kazanırlar. SRC Belgeleri src1, src2, src3 ve sr4 olmak üzere dört ayrı belgeden oluşmaktadır.

SRC belgesi, 4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu’na göre karayolu taşımacılığında yük ve yolcu taşıyan araç sahiplerinin almakla yükümlü oldukları mesleki yeterlilik belgesidir. Karayolu Taşıma Yönetmeliği’ne göre; yük, kargo ve yolcu taşıyan araçlar ticari araç olarak ifade edilmektedir. Bu araçları kullanan sürücülerde;

  • Sürücü belgesi
  • Mesleki yeterlilik belgesi (SRC belgesi)
  • Psikoteknik rapor bulunmak zorundadır.

Saydığımız belgelerden birinin eksik olması halinde sürücülere cezai işlem uygulanır. Her ülke için durum aynıdır ve ticari araç kullananların bu belgeleri bulundurmaları zorunludur. Amerika’da ticari araç sürücülerinin mesleki yeterlilik belgesi CDL olarak geçer, ülkemizde ise bu belgenin adı SRC’dir.

  • Src 1 Belgesi Nedir? Nasıl Alınır? Kimler Alabilir?

SRC1 Belgesi Uluslararası yolcu taşımacılığı yapan sürücülerin alması gereken mesleki yeterlilik belgesidir.

  • Src 3 Belgesi Nedir? Nasıl Alınır? Kimler Alabilir?

SRC3 Belgesi Uluslararası yolcu taşımacılığı yapan sürücülerin alması gereken mesleki yeterlilik belgesidir.

  • Src 2 Belgesi Nedir? Nasıl Alınabilir? Kimler Alabilir?

SRC2 Belgesi Yurtiçi yolcu taşımacılığı yapan sürücülerin alması gereken mesleki yeterlilik belgesidir.

  • Src 4 Belgesi Nedir? Nasıl Alınabilir? Kimler Alabilir?

SRC4 Belgesi Yurtiçi yolcu taşımacılığı yapan sürücülerin alması gereken mesleki yeterlilik belgesidir.

Muafiyetli SRC Belgesi Nedir? Muafiyetli SRC Belgesi Nasıl Alınır? Muafiyetli SRC Belgesi Kimler Alabilir?

Eğitimsiz ve sınavsız olarak SRC belgesi almanın ön şartı 25/02/2003 tarihinden önce sürücü belgesine sahip olmaktır. Bu şartları sağlayanlar  evraklarını src kursumuza getirip muafiyetli SRC belgesi başvurusu yapabilirler.